21 Ocak 2014 Salı

LÖSEV'in Akraba Evliliği Projesi'nden Bahsedelim

Herkese Merhaba,

   Bugün çok önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak ve halk tarafından en çok tanınan sivil toplum kuruluşu seçilen LÖSEV'in gerçekleştirdiği bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. Lösev sayfasına girip bakarsanız bu sloganı göreceksiniz. 

   El Kızından Gelinim Olsun

   Sağlıklı Bebeklerim Doğsun...

  Ne güzel söylemişler hem sağlığımız hem de cebimizdeki büyük deliğin akraba evliliklerinin olduğunu. 
  
   Bu yazımda LÖSEV'den alıntı yapılan resimleri de paylaşacağım. 
   
   Akraba evlilikleri ülkemizde geçmişten gelen çok yanlış bir uygulamadır. Doğuda bu uygulama çok normal görülebilmektedir. Öyle ki, Türkiye Parazitoloji Derneği ve bazı üniversitelerin Halk Sağlığı Ana Bilim dalında GAP bölgesinde yapılan bilimsel çalışmalarda Diyarbakır'da akraba evliliği oranı %47.6 bulunmuştur. Böylesine büyük bir oranın sonuçları da ağır olabilmektedir. 

 LÖSEV   Akraba evliliğinden doğan bebekler %9 oranında hastalıklı ve ya özürlü olarak doğarken, akraba dışı evliliklerde bu oran binde 8'e düşmektedir. 
  
   LÖSEV bu yolda bir proje gerçekleştirmiş ve akdeniz anemisi, fankoni anemisi gibi doğuştan gelen ve kronikleşen kan hastalıklarından yola çıkmışlar. İlçe ilçe, köy köy, ev ev dolaşarak hasta çocuklarımızı ziyaret etmişler. 
   
   Önce kendilerine ve yakın akrabalarına, kimlere akraba dendiğini, hastalık taşıyıcısının ne demek olduğunu, neden hasta çocuklarının doğduğunu ve akraba evliliğinin sakıncaları gibi konularda eğitimler vermişler. 
   
   Bununla da yetinmeyip ardından "Ağaç yaşken eğilir." diyerek okullara yönelmişler. Diyarbakır il sınırları içerisinde 6. 7. ve 8. sınıflarda okuyan öğrencilere görsel materyallerle 1er saat boyunca akraba evliliklerinin sakıncalarını anlatmışlar. Ve bu eğitimler sonucunda yapılan anketler ve önceki anketler arasında büyük değişim gözlemlemişler. 

    Ne iyi yapmış LÖSEV bu çalışmasında da. Aşağıda LÖSEV'in sitesinden alıntı bir bölüm bulunmaktadır. 

 
Akraba evliliği ne demektir?
Evlenen eşler (karı-koca) arasında kan bağı bulunmasına yani aynı yakın atadan gelmelerine akraba evliliği denir. Bebeklerin tüm özellikleri hem annesinden hem de babasından gelen ve adına gen denilen kalıtım taşıyıcısı ile geçerler. Çocuklara genlerle kalıtsal (ırsi) özelliklerin geçişleri ya BASKIN (Dominant) olabilirler, örneğin siyah saç rengi sarı saça göre baskındır. Yada ÇEKiNiK (Resesiv) olabilirler, örneğin hem annesinde hem de babasında çekinik kalmış sarı saç rengi geni çocukta ortaya çıkabilir.
Doğuştan Irsi hastalık ne demektir?
Anne ve babanın hastalığı taşıması halinde çocuğuna daha anne karnında iken geçen hastalıklardır.
Hastalık taşıyıcısı ne demektir?
Kendisi hasta olmadığı halde gizli olarak o hastalık genini taşıyan ve çocuğuna da ileten kişidir. İki taşıyıcının evlenmesi durumunda etkisiz iki gen yanyana gelerek anne karnındaki bebekte etkili olur ve çocuk hasta doğar.
Hastalık taşıyıcısı nasıl tespit edilir?
Bir çok kan hastalığının taşıyıcısı çok basit bir kan testi ile tespit edilebilir.
Akraba Evlilikleriyle Geçme Oranı Artan ve Doğuştan Gelen Lösemi ve Kan Hastalıklarının Genetik Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleriyle Azaltılması Projesi “ Avrupa Birliği tarafından finanse edilen TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenmektedir. Bu yayının içeriği sadece LÖSEV Vakfı Proje Ekibi sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde TC Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

Yazıda LÖSEV'in sitesinden görsel ve yazı alıntıları yapılmıştır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder